Jak pozbyć się zbędnych kilogramów po zimie?

Jak pozbyć się kilogramów po zimie

Wiele osób zauważa, że w okresie zimy przybiera na wadze. To powszechne zjawisko w naszej szerokości geograficznej. Dlaczego zimą łatwiej o nadmierne kilogramy? W jaki sposób można je skutecznie zrzucić?

Dlaczego zimą przybieramy na wadze?

Zima nie sprzyja odchudzaniu, ponieważ to właśnie w tym okresie naturalnie dochodzi do procesu nasilonego gromadzenia tkanki tłuszczowej. Tkanka ta stanowi materiał zapasowy, po który organizm może sięgnąć w celu pokrycia deficytu energetycznego.

Gdy jest chłodno, ciało człowieka przestawia się na inny tryb działania, aby zrekompensować zwiększone wydatkowanie energii w niskich temperaturach. W ten sposób organizm może podtrzymać własną temperaturę.

Wobec tego zimą łatwiej o dodatkowe kilogramy, ponieważ organizm woli magazynować tkankę tłuszczową, zamiast ją spalać.

Warto jednak wskazać, że do nadmiernego przybierania na wadze zimą mogą prowadzić także inne czynniki, na przykład:

– Brak światła słonecznego, co sprzyja pogorszonemu samopoczuciu psychicznemu, a także większej chęci sięgania po niezdrowe przekąski stanowiące pocieszenie.

– Dieta zimowa, która skupiona jest na rozgrzewaniu organizmu, dlatego obejmuje ona często tłustsze i bardziej kaloryczne posiłki.

– Brak aktywności fizycznej, której nie sprzyja brzydka pogoda na dworze.

– Święta, podczas których wielu z nas popuszcza pasa i je więcej wysokokalorycznych, niezdrowych potraw.

Te właśnie czynniki powodują, że w trakcie zimy wiele osób zauważa u siebie zwiększoną wagę i pogorszenie wyglądu sylwetki.

Czy można odchudzać się zimą?

Oczywiście, zimą również można prowadzić dietę odchudzającą, natomiast należy zdawać sobie sprawę z tego, że w tym okresie spalanie kalorii może być utrudnione. Wynika to z powyższych czynników, a w szczególności z innego trybu pracy organizmu, który skoncentrowany jest na magazynowaniu tkanki tłuszczowej. 

Nie oznacza to jednak, że zimą powinno się przestać przestrzegać zasad zdrowego odżywiania. Są one ważne przez cały rok, dlatego należy przestrzegać ich również w okresie zimowym, by zadbać o swój organizm i nie spowodować nadmiernego nagromadzenia niechcianych kilogramów.

Zbilansowana dieta jest zatem bardzo ważna dla organizmu, by otrzymał on niezbędne składniki odżywcze. Warto w tym okresie unikać niezdrowych produktów, na przykład słodyczy, fast-foodów, produktów wysokoprzetworzonych. Zamiast nich należy skoncentrować się na tych, które są uznawane za zdrowe – warzywach, owocach, produktach pełnoziarnistych, nabiale, chudych mięsach, tłuszczach roślinnych, orzechach.

Warto również pamiętać o niezbędnej dawce ruchu, która pomaga w poprawie metabolizmu i jest korzystna dla całego ciała, w tym dla układu krążeniowego i serca.

Jak schudnąć po zimie?

Gdy po zimie pozostały nadmierne kilogramy, warto się ich pozbyć. Dzięki temu można nie tylko poprawić wygląd swojej sylwetki, ale też zadbać o zdrowie. Jak schudnąć po zimie? Zobacz porady, które będą w tym pomocne!

1. Wybierz odpowiednią dietę

Pierwszym krokiem będzie wybranie właściwej diety, dzięki której będzie możliwe odchudzanie bez restrykcji i uczucia głodu.

Taką dietę można opracować samodzielnie, uwzględniając swoje BMI, zapotrzebowanie kaloryczne, styl życia, stan zdrowia i indywidualne preferencje. Można też wykorzystać pomocne programy komputerowe i aplikacje mobilne lub zwrócić się do dietetyka, który opracuje odpowiednią dietę. Pod uwagę warto też wziąć usługi cateringu dietetycznego, który pozwala na wybranie programu dietetycznego i jego kaloryczności.

Dieta powinna być właściwie zbilansowana, czyli powinna zawierać ona wszystkie najważniejsze składniki odżywcze – węglowodany, tłuszcze oraz białka. Także powinna ona obfitować w błonnik pokarmowy, który zapewnia uczucie sytości i zapobiega szybkiemu pojawieniu się głodu.

2. Postaw na zdrowe produkty

Chudnięciu sprzyja dieta bazująca na zdrowych produktach, dlatego też nadchodząca wiosna będzie dobrym momentem, aby nauczyć się je dobierać i stosować w swojej diecie.

Należy wtedy unikać słodyczy, dosładzanych napojów oraz produktów wysokoprzetworzonych i fast-foodów, które zawierają dużo pustych kalorii. Duże znaczenie ma również odpowiedni sposób przyrządzania potraw, na przykład lepiej je dusić i piec zamiast smażenia na tłuszczu.

3. Nawadniaj swoje ciało

W dążeniu do wymarzonej wagi istotne jest odpowiednie nawodnienie ciała. Zaleca się, aby każdego dnia pić minimum 2 litry napojów.

Najlepiej pić wodę niegazowaną, która może być ewentualnie uzupełniona o dodatki, na przykład cytrynę. Również dobrym wyborem będą herbaty ziołowe, zielone i słabe herbaty czarne. Soki najlepiej pić po rozwodnieniu, ponieważ mogą one zawierać dużo naturalnych cukrów.

Aby uzyskać lepsze efekty chudnięcia, warto rozpoczynać dzień od szklanki wody z cytryną, która poprawi metabolizm. Warto też pić wodę przed posiłkami, ponieważ pozwala ona na zmniejszenie ich wielkości, co również sprzyja zrzuceniu nadmiaru kilogramów.

4. Skoncentruj się na jedzeniu

Koncentracja na posiłkach, uczuciu głodu i sytości, czyli tak zwane uważne jedzenie – mindful eating, jest bardzo ważnym elementem diety, o którym obecnie mówi się coraz częściej.

Praktyka uważnego jedzenia zakłada między innymi:

– Delektowanie się zapachami, smakiem, teksturą jedzenia,

– Skoncentrowanie się na posiłkach,

– Jedzenie w równych odstępach czasowych, najlepiej co 3 godziny,

– Unikanie jedzenia przed telewizorem, komputerem,

– Brak pośpiechu podczas jedzenia,

– Rozpoznawanie naturalnych sygnałów głodu i sytości.

Wykorzystując takie umiejętności pozwalające schudnąć po zimie, można osiągnąć jeszcze lepsze efekty i dodatkowo wspierać zdrowie całego ciała.

5. Pamiętaj o aktywności fizycznej

Żeby szybciej pozbyć się tkanki tłuszczowej, warto też pamiętać o ruchu. Systematyczna aktywność fizyczna, na przykład bieganie, jazda na rowerze, ćwiczenia fitness czy pływanie korzystnie wpływają na cały organizm i umożliwiają szybsze spalanie kalorii.

Wiosna jest również doskonałym czasem do tego, aby rozpocząć swoje treningi, dlatego warto prowadzić je regularnie, aby uzyskać wymarzoną sylwetkę jeszcze szybciej.Zgarnij 5% rabatu

Poleć nas swoim znajomym i zgarnij 5% rabatu na swoje zamówienie.
Jeden rabat 5% do jednego zamówienia. Skontaktuj się z nami w tym celu pod numerem tel.796-393-499