Kalkulator BMI - wskaźnik BMI, oblicz wskaźnik masy ciała.

Co warto wiedzieć o BMI?

BMI, czyli wskaźnik masy ciała, umożliwia sprawdzenie tego, czy ktoś ma problem z nadwagą, niedowagą lub otyłością. Jeśli uzyskany wynik mieści się w normie, to świadczy to o prawidłowej wadze. Oczywiście nie należy traktować BMI jako narzędzia diagnostycznego, bo opiera się na niewielu danych. Nie można w ten sposób uzyskać precyzyjnego wyniku, gdyż wyliczenia dotyczą ogółu populacji. Każdy człowiek jest inny, a ograniczenie się wyłącznie do masy ciała nie pozwala na sprawdzenie tego, czy ktoś ma rzeczywiście nadwagę lub otyłość. Konieczne staje się wykonanie analizy składu ciała, z podziałem na zawartość tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej i wody.

Dobierz swoją dietę

Hello Dieta Catering Dietetyczny pomoże dobrać Tobie idealną dietę na podstawie twoich preferencji


Twój wynik BMI

24.22

prawidłowa masa ciała

K

M

Chcesz wiedzieć jak działa kalkulator BMI?

Body Mass Index służy jako narzędzie do stwierdzenia prawidłowości masy ciała. Jego twórca zaobserwował, że wzrost ma wpływ na wagę ciała. Wyżsi ludzie ważą więcej. Jeśli dwie osoby mają jednakową wagę, ale są duże różnice dotyczące wzrostu, to u jednej waga może być prawidłowa, a u drugiej pojawi się już nadwaga lub niedowaga. Wszystko zależy od tego, jaki uzyska się wynik, czy mieści się on w przyjętych normach. Wskaźnik BMI należy traktować pomocniczo, do sprawdzenia tego, czy prowadzony tryb życia i stosowany model żywieniowy są właściwe. Jeśli tak nie będzie, to BMI wykaże, że masa ciała odbiega od normy w mniejszym lub większym stopniu.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że może mieć jakiś problem ze swoją wagą, a brak świadomości nie skłania do zmienienia czegoś w dotychczasowym życiu i skorzystania ze specjalistycznej pomocy. Kontrolowanie BMI nie jest trudne, nie wymaga żadnego wysiłku. Warto sprawdzać go co jakiś czas, bo profilaktyka to podstawa. Lepiej zapobiegać niż leczyć, a nieodpowiednia masa ciała bardzo często wiąże się z wystąpieniem szeregu problemów zdrowotnych. Ponadto otyłość i nadwaga to choroby, które wymagają leczenia. Przyczyniają się do rozwoju szeregu innych jednostek chorobowych, obniżają jakość życia. Body Mass Index oblicza proporcje masy ciała wyrażonej w kilogramach do wzrostu podanego w metrach.

W jaki sposób obliczyć BMI?

Zgodnie z przyjętym wzorem należy podzielić masę ciała przez wartość wzrostu podniesioną do potęgi. Jeszcze do niedawna był to jedyny sposób na sprawdzenie BMI, ale z czasem pojawiło się więcej możliwości. Nie trzeba posiłkować się wzorem matematycznym przy obliczeniu wskaźnika masy ciała. W internecie dostępnych jest wiele kalkulatorów BMI, które pozwalają na szybkie uzyskanie wyniku. Większość z nich bierze pod uwagę nie tylko wzrost i masę ciała, ale zaznacza się również płeć. Nowoczesne kalkulatory umożliwiają także obliczenie BMI u dzieci. Jeśli wynik wykracza poza normę, to najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do dietetyka w celu pogłębienia diagnostyki.

Zostanie wykonane badanie składu masy ciała, na podstawie którego stwierdza się procentową wartość masy kości i mięśni, tkanki tłuszczowej i wody. BMI jest pomocnym wskaźnikiem, ale dopiero wizyta u dietetyka i dokładne przyjrzenie się pacjentowi pozwoli na dobranie odpowiedniego planu żywieniowego. Nie ma możliwości określenia za jego pomocą rozłożenia tłuszczu w organizmie, który prowadzi do niebezpiecznego otłuszczenia narządów wewnętrznych. Każdy jest inny, dlatego jeśli komuś zależy na uzyskaniu jak najlepszej pomocy i wskazówek odnośnie dalszego postępowania (mającego na celu poprawienie stanu zdrowia i wyglądu sylwetki), to należy wymagać indywidualnego podejścia.

Body Mass Index – Jakie są normy?

W zależności od podanej masy ciała i wartości dotyczącej wzrostu, mogą pojawić się następujące wyniki podczas obliczania BMI:

  • mniej niż 16,0 – wygłodzenie,
  • 16,0–17,0 – wychudzenie,
  • 17–18,5 – niedowaga,
  • 18,5–25,0 – prawidłowa masa ciała,
  • 25,0–30,0 – nadwaga,
  • 30,0–35,0 – I stopień otyłości,
  • 35,0–40,0 – II stopień otyłości,
  • powyżej 40,0 – III stopień otyłości.

Wskaźnik BMI jest pomocnym narzędziem, ale nie można polegać na nim w 100%. Na jego podstawie nie ustala się optymalnego systemu żywienia. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wiek, płeć i wzrost, znaczenie mają również: typ metaboliczny, stan zdrowia, zapotrzebowanie energetyczne, aktywność fizyczna. Tempo przemiany materii w stanie spoczynku jest inne u każdego człowieka, więc nie ma jednej idealnej diety dla wszystkich. Konieczne staje się indywidualne podejście. Zdecydowanie bardziej miarodajne będzie zmierzenie obwodu talii i obliczenie WHR niż bazowanie wyłącznie na BMI. Proporcje sylwetki są ważniejsze od tego, ile ktoś waży.

Kalkulator BMI a masa mięśniowa i tkanka tłuszczowa

Zgodnie z fizjologią ludzkiego ciała każda płeć ma specyficzne cechy budowy, inny rozkład masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej. Kobiety są zazwyczaj niższe od mężczyzn. Mają większy procent tkanki tłuszczowej i mniej rozbudowaną masę mięśniową. Oczywiście są wyjątki, ale z biologicznego punktu widzenia mężczyźni i kobiety różnią się w dużym stopniu pod względem fizjologii, co wynika z pełnionych funkcji. Ciało kobiety zostało zaprojektowane w taki sposób, aby była ona zdolna do wydawanie na świat potomstwa. Z kolei mężczyźni muszą walczyć o samice i pożywienie, dbać o swoje domowe ognisko, zapewniać bezpieczeństwo i dobrobyt rodzinie. Wymaga to od nich większej siły, bardziej rozwiniętej muskulatury.

Bardzo ważne jest wobec tego uwzględnienie płci podczas obliczania BMI. Trzeba też pamiętać o tym, że mięśnie są cięższe od tłuszczu. W przypadku sportowców, którzy mają niski procent tłuszczu w ciele i więcej masy mięśniowej, wynik BMI może być mało wiarygodny. Dwie osoby o tej samej masie ciała, ale o odmiennych proporcjach dotyczących masy mięśniowej i kostnej, będą wyglądały zupełnie inaczej, ale uzyskają to samo BMI, bo nie uwzględnia ono tych różnic. Bardzo często jest tak, że u osoby aktywnej fizycznie, uprawiającej różne sporty, stwierdza się otyłość lub nadwagę. Oczywiście sytuacja ta na miejsce, jeśli ktoś kieruje się wyłącznie wskaźnikiem masy ciała. Niestety BMI nie uwzględnia tego, że ktoś ma drobną budowę, jest grubokościsty, sporo trenuje na siłowni lub wygląda szczupło, ale boryka się z otyłością brzuszną.



Zgarnij 5% rabatu

Poleć nas swoim znajomym i zgarnij 5% rabatu na swoje zamówienie.
Jeden rabat 5% do jednego zamówienia. Skontaktuj się z nami w tym celu pod numerem tel.796-393-499