5 najważniejszych umiejętności pozwalających schudnąć

5 najważniejszych umiejętności pozwalających schudnąć

Chcesz rozpocząć dietę odchudzającą? A może stosujesz ją już teraz? Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, warto posiadać kilka ważnych umiejętności, dzięki którym dążenie do wymarzonej sylwetki będzie jeszcze prostsze i skuteczniejsze. Oto one!

1. Umiejętność wyznaczania sobie celów

Wyznaczenie sobie celu jest bardzo pomocne w procesie odchudzania. Można wówczas skupić się właśnie na nim i dążyć do niego. Posiadanie celów daje również większą motywację, co jest niezwykle istotne w trakcie diety.

Cel powinien być możliwie jak najbardziej precyzyjny, na przykład może on zakładać zrzucenie 2 kilogramów w ciągu miesiąca przy jednoczesnej zdrowej diecie i treningach odbywających się 3 razy tygodniowo.

Dobrą techniką jest również zastosowanie metody małych kroczków, czyli wyznaczenie ogólnego celu oraz pomniejszych celów znajdujących się na drodze do jego osiągnięcia. W ten sposób można łatwiej kontrolować swoje postępy i motywować się do dążenia do wymarzonej wagi. 

Należy pamiętać o tym, że cel nie powinien być nierealistyczny, na przykład nie powinien on zakładać nierealnej wagi lub osiągnięcia jej w nierealnym czasie. Może to wywołać demotywację i w konsekwencji rezygnację z diety.

2. Umiejętność dokonywania dobrych wyborów żywieniowych

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak schudnąć po zimie lub po prostu chcesz pozbyć się nadmiaru kilogramów, pamiętaj o tym, że kluczowe w tym przypadku jest dokonywanie trafnych wyborów żywieniowych.

Sklepowe półki aż uginają się od różnych produktów, ale tylko niektóre z nich są zdrowe. Aby dieta była zbilansowana, warto dowiedzieć się, jak je selekcjonować, by skomponować na ich podstawie zdrowe posiłki, które będą zawierały wszystkie najważniejsze składniki odżywcze.

Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie produkty, które oznaczone są jako dietetyczne czy niskokaloryczne, są zdrowe. Z drugiej strony nie każdy produkt o wysokiej ilości kalorii jest niekorzystny dla zdrowia. 

Warto zatem nauczyć się rozpoznawać dobre produkty na podstawie ich składu oraz selekcjonować je tak, aby na można było przygotowywać z nich smaczne i zdrowe dania umożliwiające uzyskanie wymarzonej wagi. 

Dietetycy zalecają w szczególności wprowadzenie do diety dużej ilości warzyw, produktów pełnoziarnistych, chudego nabiału i mięsa, natomiast odradzają jedzenie słodyczy, fast-foodów, produktów wysoko przetworzonych, zawierających dużo cukrów prostych oraz tłuszczów zwierzęcych.

3. Umiejętność planowania zdrowych posiłków

Kolejną ważną umiejętnością w trakcie diety jest umiejętność planowania posiłków, które będą zdrowe i zbilansowane. Dzięki niej możliwe jest odchudzanie bez restrykcji oraz ryzyka niedoborów ważnych składników odżywczych.

Odpowiednio zaplanowana dieta powinna zawierać około 5 posiłków dziennie, z których każdy zawiera właściwą ilość węglowodanów, białek, tłuszczów, a także witamin, minerałów, błonnika i innych istotnych składników.

W planowaniu posiłków mogą pomóc komputerowe aplikacje dietetyczne. Dzięki nim można łatwo kontrolować składniki odżywcze posiłków, a nawet planować własną dietę bez konieczności korzystania z pomocy dietetyka.

Osoby, które nie mają wiedzy i czasu na samodzielne planowanie posiłków, powinny jednak zdecydować się na skorzystanie z usług dietetycznych. Dietetyk na podstawie wywiadu ze swoim klientem, który obejmuje poznanie jego celu, trybu życia, stanu zdrowia i preferencji żywieniowych, będzie mógł opracować optymalny dla niego harmonogram diety. Harmonogram ten będzie obejmował wszystkie posiłki, które są niezbędne do tego, aby uzyskać zamierzone rezultaty.

Pod uwagę można również wziąć catering dietetyczny, który jest usługą świadczoną przez firmy cateringowe. Polega on na przekazywaniu klientowi gotowych posiłków według wybranego wariantu i kaloryczności.

4. Umiejętność uważnego jedzenia (mindful eating)

Nie każdy z nas wie, w jaki sposób powinno się jeść. Chociaż jest to podstawowa umiejętność, która potrzebna jest do przeżycia, nie zawsze prowadzona jest ona prawidłowo, co może prowadzić do różnych problemów, na przykład zaburzeń trawiennych czy dostarczania do organizmu zbyt dużej ilości kalorii.

Właśnie dlatego warto poznać umiejętność uważnego jedzenia, która określana jest po angielsku jako mindful eating. Polega ona na skoncentrowaniu się na posiłku oraz na sygnałach, jakie związane są z głodem i sytością.

Uważne odżywianie zakłada poświęcenie większej ilości czasu na spożywanie pokarmów i delektowanie się każdym kęsem. Zalecane jest wtedy dłuższe żucie, ponieważ lepiej rozdrobniony pokarm jest skuteczniej trawiony. Także istotna jest koncentracja tylko na posiłku, czyli jedzenie nie powinno być łączone z oglądaniem telewizji czy korzystaniem z komputera. Należy również nauczyć się rozpoznawać sygnały organizmu, by jeść wtedy, gdy jest się głodnym, a także przestać wtedy, gdy odczuwa się sytość.

Mindful eating jest wobec tego kluczową umiejętnością, dzięki której można kontrolować odżywianie, więc może być ona bardzo pomocna w trakcie diety.

5. Umiejętność rozpoznawania i radzenia sobie z własnymi emocjami

Gdy omawia się umiejętności pozwalające schudnąć, nie sposób pominąć także ważnej umiejętności dotyczącej rozpoznawania własnych emocji oraz ich wpływu na sposób odżywiania się.

Nadmierny stres lub problemy emocjonalne mogą powodować częstą, niepohamowaną chęć sięgania po posiłki. Jest ona określana jako głód emocjonalny i ma on na celu poprawę samopoczucia za pomocą smacznego, często niezdrowego jedzenia, na przykład słodyczy, fast-foodów. W efekcie może to spowodować problemy z utrzymaniem diety i zniweczyć jej rezultaty.

Aby proces chudnięcia był efektywniejszy, duże znaczenie ma zatem umiejętność rozpoznawania swoich stanów emocjonalnych. W ten sposób można rozróżnić pomiędzy sobą głód fizyczny oraz głód emocjonalny. Panowanie nad własnymi emocjami będzie z kolei pozwalało na łatwiejszą kontrolę nad przyjmowanymi posiłkami.

Jeżeli jednak samodzielne zrozumienie zależności pomiędzy emocjami oraz decyzjami żywieniowymi jest utrudnione, warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy psychodietetyka, który specjalizuje się w tego typu sprawach.Zgarnij 5% rabatu

Poleć nas swoim znajomym i zgarnij 5% rabatu na swoje zamówienie.
Jeden rabat 5% do jednego zamówienia. Skontaktuj się z nami w tym celu pod numerem tel.796-393-499