Wady i zalaty diety wegetariańskiej?

dna moczanowa dieta

W ostatnich latach mięso przestało cieszyć się dobra sławą. Przemysłowe i niehumanitarne hodowle zwierząt, stosowanie niedozwolonych środków żywieniowych sprawiają, że jakość mięsa znacząco odbiega od tej sprzed 20 czy 30 lat. Jeśli do tego dodamy najnowsze doniesienia ekspertów z zakresu żywienia, mówiące o tym, że dieta powinna być oparta głównie o sezonowe warzywa i owoce – mamy klarowną odpowiedź na pytania, dlaczego obecnie wegetarianizm cieszy się tak dużą popularnością?

Dieta wegetariańska – co to?

Wegetarianizm to sposób żywienia, który wyklucza spożywanie mięsa, w tym ryb. Podjęcie decyzji o przejściu na wegetarianizm może być podyktowane względami moralnymi, zdrowotnymi, ekonomicznymi czy ekologicznymi. Dieta wegetariańska jest dietą pełnowartościową, która dostarcza wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych, które znajdują się w piramidzie żywienia. Wiele osób błędnie sądzi, że rezygnując z mięsa pozbawia się dostępu do pełnowartościowego białka. Jest to jednak mit. W diecie bezmięsnej bardzo łatwo zastąpić zwierzęce nośniki białka tymi pochodzenia roślinnego (np. fasola, soczewica czy groch). Decydując się na dietę wegetariańską trzeba jednak rozsądnie zaplanować swój jadłospis i zadbać o to, by pojawiły się w nim wszystkie niezbędne rośliny, które zaopatrzą nasz organizm nie tylko w białko, ale też zdrowe tłuszcze czy węglowodany. Należy wystrzegać się produktów, które choć są bezmięsne nie wnoszą do naszego organizmu żadnych korzyści. Mowa tutaj głównie o napojach słodzonych, żywności przetworzonej czy daniach typu fast food. Wiele osób błędnie sądzi, że rezygnując z mięsa mają niejako przyzwolenie na spożywanie wszystkiego co mięsem nie jest.

Zalety diety wegetariańskiej

Zmiany, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat w obszarze hodowli zwierząt przyczyniły się do tego, że obecnie spożywanie mięsa wiąże się z ryzykiem rozwoju chorób nowotworowych. Na negatywny wpływ mięsa na organizm (dotyczy zwłaszcza mięsa czerwonego) szczególnie narażone są kobiety. Nadmiar mięsa w diecie lub jego słaba jakość przyczyniają się do wielu zaburzeń hormonalnych oraz mogą prowadzić do niepłodności. Jak pokazują badania naukowe osoby, które świadomie zrezygnowały z mięsa i dbają o zbilansowane zdrowe posiłki roślinne żyją dłużej i rzadziej zapadają na powszechne dziś choroby cywilizacyjne (choroby układu krążenia czy cukrzycę typu 2). Warto przy tym podkreślić, że dieta wegetariańska jest odpowiednia dla wszystkich: dzieci, dorosłych, sportowców czy osób pracujących fizycznie. Wartym odnotowania jest też fakt, że wegetarianie poprzez rezygnację z produktów pochodzenia zwierzęcego pozbywają się zagrożenia zakażeniem pasożytami i chorobami odzwierzęcymi.

Do pozostałych zalet diety wegetariańskiej możemy zaliczyć:

– lepszą pracę układu pokarmowego

– mniejsze ryzyko wystąpienia nadwagi czy otyłości

– spadek ciśnienia tętniczego oraz obniżenie poziomu cholesterolu 

Wegetarianizm – czy w kuchni wieje nudą?

Wegetarianizm to zdecydowanie najbardziej kolorowa i przyjemna dla oka i kubków smakowych dieta. Bogactwo i różnorodność warzyw dostępna obecnie pozwala tworzyć fenomenalne kompozycje smakowe i odżywcze, które zaspokoją gusta nawet najbardziej wymagających kubków smakowych. Warto też podkreślić, że najzdrowsze są sezonowe warzywa i owoce, które latem są zdecydowanie tańsze, co sprawia, że dieta bezmięsna jest również dietą niezwykle przyjazną dla kieszeni. Żadne, nawet najlepszej jakości mięso nie zastąpi różnorodności witamin, minerałów i składników odżywczych, jakie znajdziemy w selerze naciowym, soczewicy, pomidorach, kapuście, burakach czy marchewce. Kuchnia roślinna pozwala wyczarować wykwintne i pyszne dania, które przypadną do gustu nawet osobom, które bez schabowego czy golonki nie wyobrażają sobie życia.

Czy są jakieś zagrożenia związane z przejściem na wegetarianizm?

Wegetarianizm jest żywieniem całkowicie bezpiecznym, pod warunkiem, że dbamy o proporcje poszczególnych składników pokarmowych i nie fundujemy organizmowi rewolucji w bardzo krótkim czasie. Drastyczna redukcja produktów mięsnych zawierających białko i niezastąpienie ich substytutami roślinnymi może przyczynić się do pojawienia się osteoporozy, niedokrwistości czy zaburzeń miesiączkowania.

Dieta wegetariańska – podsumowanie

Podsumowując, dieta wegetariańska, jeśli jest różnorodna i właściwie skomponowana jest bardzo zdrowym i rekomendowanym sposobem żywienia zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Warto jednak podejść do niej rozsądnie, aby nie narazić się na niedobory pokarmowe i witaminowe i tak zaplanować wszystkie posiłki, aby dostarczyć wszystkich potrzebnych elementów: białka, żelaza, wapnia, cynku, jodu, witamin. I choć może się wydawać, że dieta wegetariańska nie jest zgodna z naszymi pierwotnymi nawykami (człowiek od zarania dziejów polował na zwierzęta i jadł mięso) to bez wątpienia jest odpowiedzią naszych czasów na przemysłowe hodowle zwierząt, ich niehumanitarne traktowanie czy stosowanie środków, które negatywnie oddziałują na zdrowie człowieka w dłuższej perspektywie.Zgarnij 5% rabatu

Poleć nas swoim znajomym i zgarnij 5% rabatu na swoje zamówienie.
Jeden rabat 5% do jednego zamówienia. Skontaktuj się z nami w tym celu pod numerem tel.796-393-499