Dieta oczyszczająca

Dieta oczyszczająca

Istnieje wiele różnych metod odchudzania i oczyszczania organizmu. Niektóre z nich są mocno kontrowersyjne. Tak jest chociażby z dietą oczyszczającą, która jest przez wielu traktowana jako sposób na redukcję masy ciała. Błędne łączenie oczyszczania i odchudzania może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Jedynie właściwe rozumienie istotny diety oczyszczającej daje gwarancję, że przyniesie ona faktyczne korzyści dla zdrowia.

Czy dieta oczyszczająca działa?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, czym tak naprawdę jest dieta oczyszczająca. Otóż jest to filozofia odżywiania się, w której człowiek skupia się na jak największym ograniczeniu podaży substancji odżywczych. Tutaj nie ma znaczenia, czy chodzi o cukry, białka, czy też o tłuszcze. Istotne w tej diecie jest przede wszystkim to, aby oczyścić organizm. Proces ten z oczywistych względów nie powinien trwać zbyt długo. Dobrze odżywiona osoba może stosować dietę oczyszczającą przez maksymalnie 8 dni. Po tym czasie występują objawy niedożywienia i deficytu najważniejszych składników odżywczych. 

Czy dieta oczyszczająca odchudza? Otóż w pewnym stopniu tak! Nietrudno bowiem dojść do wniosku, że 8-dnowy cykl gwałtownego spadku podaży (jakichkolwiek) substancji odżywczych nie doprowadzi do redukcji masy ciała. Trzeba jednak pamiętać, że taka redukcja nie przynosi człowiekowi żadnych zalet. Wręcz przeciwnie – początkowy spadek masy ciała zostaje – dzięki efektowi jojo – natychmiast odwrócony, co oczywiście może doprowadzić do otyłości. Dlatego dieta oczyszczająca organizm nigdy nie sprawdzi się w kontekście obniżenia masy ciała.

Jaki zatem jest główny cel diety oczyszczającej. Jak sama nazwa wskazuje, jest nim “oczyszczenie organizmu”, Nie jest jedynie chwytliwe powiedzenie. Wręcz przeciwnie – każdego dnia przyjmujemy do organizmu mnóstwo toksyn, które negatywnie wpływają na pracę mięśni, serca, ośrodkowego układu nerwowego, a także wielu innych organów. Oczyszczanie organizmu poprzez kilkudniową głodówkę jest bardzo wskazane i pozwala usunąć (np. z jelit) mnóstwo niestrawionej treści pokarmowej, w tym tak niebezpiecznych złogów. Dlatego w kontekście usuwania toksyn, krótkotrwała dieta oczyszczająca jest jak najbardziej wskazana.

Dieta oczyszczająca organizm

Ogólne zasady diety oczyszczającej są stałe i niezmienne:

  • ograniczenie podaży substancji energetycznych, czyli białek, tłuszczy (w tym roślinnych) i cukrów,
  • picie dużej ilości wody,
  • tymczasowe wyeliminowanie z diety napojów, soków (w tym ręcznie wyciskanych),
  • spożywanie dużej ilości błonnika, którego celem jest zwiększenie ruchów perystaltycznych jelit.

Najważniejszym celem diety oczyszczającej są właśnie jelita. To one są swoistą “gąbką”, które magazynują w sobie różne toksyny i odpady po procesie trawienia. Obecność tychże substancji bardzo negatywnie wpływa na ogólne samopoczucie. Nawet relatywnie niewielkie wzdęcia i niedrożności mogą wpłynąć na wystąpienie gorączki i objawów zakażenia organizmu toksynami. W takich przypadkach konieczne staje się podanie silnych antybiotyków. Celem diety oczyszczającej jest uniknięcie tych sytuacji i skupienie się na rozwiązaniach, które mają im zapobiec. 

Co ważne, nie ma ściśle określonych ram czasowych, w trakcie których stosuje się dietę oczyszczającą. Wręcz przeciwnie – jest to dieta dla bardzo dojrzałych osób, które znają swój organizm i chcą mu pomóc w niezobowiązujący sposób. Im dieta oczyszczająca jest krótsza, tym może być bardziej intensywna. Są osoby, dla których wiąże się ona z całkowitą głodówką lub dietą “o chlebie i wodzie”. Taka dieta nie powinna jednak trwać dłużej niż 2 – 3 dni, gdyż w dłuższej perspektywie jest dość wyniszczająca dla organizmu. 

Co można jeść w trakcie diety oczyszczającej? Najlepiej przyswajać owoce i warzywa, które można spożywać nawet 8 – 9 razy dziennie (w niewielkich porcjach). Warto je łączyć z produktami bogatymi w błonnik, dlatego wskazane jest, aby spożywać też orzechy, nasiona, jagody, cebula, czosnek i zieloną herbatę. Doskonałym składnikiem diety oczyszczającej organizm jest siemię lniane, które jest prawdziwym rezerwuarem kwasów omega-3. Opcjonalnie można też włączyć do diety ostropest plamisty, który jest znany z bardzo korzystnego wpływu na wątrobę.

Kiedy nie stosować diety oczyszczającej? Z pewnością z jej dobrodziejstw nie powinny korzystać osoby cierpiące na hipoglikemię, cukrzycę, a także choroby tarczycy, serca i anemię. Dieta oczyszczająca jest polecana zwłaszcza osobom, które na co dzień bardzo dobrze się odżywiają i które mogą sobie pozwolić na tymczasową, krótkotrwałą głodówkę. Bądź co bądź, ekspresowy “reset” organizmu (a zwłaszcza układu pokarmowego) przyda się każdemu, kto chce zadbać o swoje zdrowie w dłuższej perspektywie czasowej.

Podsumowując, wyzbycie się pewnych mitów co do diety oczyszczającej jest kluczowe w kontekście jej właściwego zrozumienia. Wyniszczanie organizmu krótkotrwałymi dietami redukcyjnymi jest bardzo niewskazane i to nawet u osób cierpiących na nadwagę lub otyłość. Z kolei szybka, jednodniowa dieta oczyszczająca może być dla organizmu zbawienną.Zgarnij 5% rabatu

Poleć nas swoim znajomym i zgarnij 5% rabatu na swoje zamówienie.
Jeden rabat 5% do jednego zamówienia. Skontaktuj się z nami w tym celu pod numerem tel.796-393-499